Pamięć. Skuteczne metody zapamiętywania.

Zbudowany jest z biliarda komórek, osiemdziesięciu miliardów neuronów, w czasie sekundy dociera do niego około stu megabajtów informacji. Odżywia się głównie glukozą i pracuje nawet gdy śpimy. Mózg.

            Co sprawia, że jedne wspomnienia zostają w nas na całe życie, a inne (jak się wydaje) ulatują z pamięci? Do akcji wkracza człowiek, który jest właścicielem wspomnień i decyduje o tym, jak długo się one utrzymują w pamięci. Mózg działa jak mięsień. Im bardziej go ćwiczymy, tym staje się większy i bardziej złożony. Trening mózgu jest niezmiernie ważny. Zwłaszcza dla pamięci krótkotrwałej. To, jak szybko mózg przywoła wspomnienia zapisane w różnych jego częściach i połączy je w całość, zależy od liczby neuronów oraz jakości połączeń między nimi. To, jak mocno trenujemy mózg, jest widoczne w jego budowie. U człowieka, który intensywnie uczy się, na przykład języka obcego, mózg staje się większy.

Jak napełnić sobie głowę? Jak pomagać mózgowi?

W gronie wspomagaczy mózgu wymieńmy:

1. Właściwą dietę.

2. Sen

3. Sport.

4. Jogę. Medytację.

Ktoś powie – słusznie – konkrety, dawaj konkrety.

Zatem proszę bardzo.

Według badaczy najlepszą dietą jest dieta nordycka.

Podstawą są produkty zbożowe; kasze, pieczywo z owsa, jęczmienia, orkiszu.

Ryby – makrela, dorsz, halibut, łosoś, śledź. Owoce morza. Owoce leśne. Warzywa – kapusta, buraki, ziemniaki. Tylko lokalne owoce, warzywa, orzechy. Rezygnacja z cukru. Można używać miodu. Naukowcy ze Szwecji dowodzą, że mężczyźni, którzy jedli ryby częściej niż raz w tygodniu, uzyskiwali w testach inteligencji wynik lepszy nawet o 11 % niż ci, którzy ich unikali.

Sen.Wszystko można sprowadzić do sformułowania “prześpij się z tym”. Przed podjęciem próby zaśnięcia warto pomyśleć o całej wewnętrznej rekonstrukcji i formowaniu nowych połączeń, jakie zapewnia naszemu umysłowi efektywny sen. 7 – 8 godzin snu powoduje, że nasz mózg stawi czoła każdemu dziennemu wyzwaniu. W sytuacji odwrotnej – pozbawieni odpowiedniej ilości snu – jesteśmy bardziej narażeni na różne schorzenia – choroby serca, otyłość, depresja, nadciśnienie. Brak snu wpływa również na negatywnie na mózg – pamięć, funkcje poznawcze.

Sport. Ruch jest niezbędny do utrzymania dobrej formy intelektualnej. Dzięki niemu do komórek dostarczana jest więcej tlenu, co sprawia, że procesy zachodzące w mózgu przebiegają sprawniej. Na szare komórki bardzo dobrze wpływają wszelkie sporty aerobowe – bieganie, pływanie, jazda na rowerze,

Medytacja. Joga. Ćwiczenia oddechowe i medytacyjne, które są podstawą jogi, wyciszają ciało i umysł oraz pomagają w kontrolowaniu rozproszonych myśli.

Zasady, których nie musisz zapamiętywać, aby dobrze pamiętać. 🙂

1. Spróbuj powiązać nowe informacje z tym, co już wiesz – odnieś je do faktów z własnego życia, lub materiału, którego nauczyłeś/aś się wcześniej.

2. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Rozkładaj ją w czasie.

3. Aktywnie poszukuj informacji zagubionych w czeluściach pamięci.

4. Spróbuj odtworzyć sytuację, w której zapomniana informacja była zapamiętywana.

5. Korzystaj z mnemotechnik.

Mnemotechniki to sposoby poprawiania ludzkiej pamięci. Zaliczamy do nich szereg technik, które pozwolą nam na szybsze uczenie się, zapamiętywanie, a także odtwarzanie informacji np. mnemotechniki pamięciowe. 

Opracował Marcin Zieliński

Źródła:

Ponad sto sposobów na pamięć, www.medme.pl, www.brainshop.pl, Poradnik Psychologiczny Polityki Tom 6, Lepsza pamięć, żywszy umysł.