Warsztaty szkolne

W Pracowni Mechatroniki uczniowie Technikum Samochodowego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej (Szkoły Branżowej I stopnia) w zawodzie elektromechanik samochodowy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi i diagnostyki samochodowych systemów mechatronicznych, samochodowych układów elektrycznych i elektronicznych. W Pracowni zajęcia realizują również uczniowie Technikum Mechanicznego, którzy zgłębiają wiedzę z podstaw elektrotechniki oraz poznają podstawowe układy sterowania i regulacji.

Pracownia mechatroniki
Pracownia Mechatroniki wyposażona jest w panelowy system technodydaktyczny odzwierciedlający nowoczesne technologie stosowane w motoryzacji. Tablice panelowe przeznaczone są do nauki elektromechaniki i mechatroniki oraz diagnostyki systemów samochodowych. Umożliwiają badanie i wykonywanie pomiarów na rzeczywistych elementach występujących w pojazdach samochodowych. Maksymalizują efektywność nauczania w zakresie podstawowych umiejętności wykonywania pomiarów elektrycznych, weryfikowania części i podzespołów mechatronicznych w pojazdach.

Pracownia mechatroniki
Na wyposażenie pracowni składają się m.in.:
• tablice technodydaktyczne: sensoryka systemów pojazdowych, układy zapłonowe pojazdów samochodowych, układ oświetlenia pojazdów samochodowych,
• stanowisko testowania: alternatorów, rozruszników (Onyx Tester),
• sprzęt kontrolno-pomiarowy: mierniki uniwersalne i cęgowe, generator sygnałów, oscyloskopy, zestawy do pomiaru ciśnień,
• sterownik PLC Siemens LOGO! z oprogramowaniem,
• stacje lutownicze na gorące powietrze, stacje lutownicze oporowe, lutownice transformatorowe,
• zestawy elementów i podzespołów do budowy układów elektrycznych i elektronicznych na płytkach prototypowych,
• wózek warsztatowy KraftWelle z zestawem narzędzi,
• tablica multimedialna

Pracownia mechatroniki
Pracownia mechatroniki

Pracownie komputerowe

W naszej szkole posiadamy trzy pracownie komputerowe.

Jedna przeznaczona jest do nauczania informatyki w szkole zasadniczej, a także do nauczania rysunku technicznego na kierunkach mechanicznych, wyposażona w wysokiej klasy komputery DELL oraz HP.

Druga pracownia przeznaczona jest do prowadzenia zajęć z diagnostyki i montażu sprzętu komputerowego oraz do tworzenia i zarządzania sieciami komputerowymi. Pracownia wyposażona w komputery typu składak w celu jak najlepszej nauki budowy oraz  montażu komputera, z systemami operacyjnymi z rodziny Windows oraz Linux. Posiadamy również sprzęt niezbędny do tworzenia sieci komputerowych w postaci zarządzalnych switch-y , routerów wi-fi, cross paneli, gniazdek oraz narzędzi do tworzenia sieci komputerowych.

Trzecia pracownia przeznaczona do zajęć z tworzenia stron internetowych oraz baz danych, wyposażona w wysokiej klasy komputery HP.

Jednym z działów warsztatów szkolnych jest dział spawalni na, której uczniowie zdobywają umiejętności nauki wykonywania połączeń nierozłącznych następującymi rodzajami spawania:
– gazowego
– metodą MAG
– metodą TIG

Spawalnia elektryczna
Spawanie odbywa się indywidualnie w przygotowanych przez naszych uczniów boksach pod nadzorem nauczycieli, w zależności od zadeklarowanej przez uczniów metodzie spawania.

Spawalnia elektryczna

Uczniowie na zakończenie szkoły zdają egzamin państwowy na kartę spawacz i uzyskują dodatkowe kwalifikacje zawodu spawacza, który jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy.

spawanie

Spawalnia wyposażona jest w najnowsze urządzenia do spawania w poszczególnych metodach.

W skład warsztatów szkolnych wchodzi dział Obróbki Mechanicznej, gdzie uczniowie zdobywają umiejętności obróbki skrawaniem materiałów za pomocą następujących obrabiarek: tokarek, frezarek, szlifierek i strugarki, piły do cięcia.

obróbka mechaniczna

Uczniowie wykonują na nich pracę i obserwują zachodzące zmiany podczas obróbki wykonując szereg zleceń.

obróbka mechaniczna

Również wykonują prace z przyniesionych z domu materiałów do użytku w swoich gospodarstwach domowych (zawiasy, wałki, śruby itp.)

obróbka mechaniczna
obróbka ręczna
obróbka ręczna

1. Sala diagnostyki samochodowej. Prowadzone są zajęcia z zakresu naprawy i diagnostyki, regulacji ustawień układu zawieszenia, hamulców, zbieżności kół. Sala jest wyposażona w podnośnik jednokolumnowy, wózek narzędziowy oraz sprężarkę.

2. Sala pojazdów samochodowych I. Prowadzone są zajęcia z zakresu diagnostyki, naprawy, regulacji hamulców, układu rozrządu, układu kierowniczego, układu napędowego. Sala jest wyposażona w podnośnik dwukolumnowy 2 sztuki, żuraw do wymontowywania silnika, wózki narzędziowe, prasę hydrauliczną, wyciągi spalin, komputery diagnostyczne, podnośnik do skrzyni biegów.

3. Sala pojazdów samochodowych II. Prowadzone są zajęcia z naprawy i diagnostyki pojazdów samochodowych, naprawy, montażu i demontażu alternatorów i rozruszników. Sala jest wyposażona w podnośnik dwukolumnowy, wózek narzędziowy, wózek do demontażu silników.

4. Sala diagnostyki, montażu, demontażu i wyważania kół. Prowadzone są zajęcia z zakresu naprawy ogumienia, wyważania kół, diagnostyki układu zawieszenia. Sala jest wyposażona w wyważarkę kół, kanał, podnośnik nożycowy, podnośnik kanałowy, wózek narzędziowy, komputery diagnostyczne.

5. Sala napraw. Prowadzone są zajęcia z naprawy układu hamulcowego, naprawy silnika, naprawy układu zawieszenia, prace spawalnicze nadwozia pojazdu. Sala jest wyposażona w kanał, podnośnik kanałowy, urządzenie spawalnicze MAG, wózek narzędziowy.

6. Stacja kontroli pojazdów.

7.Sala pojazdów i maszyn rolniczych. Prowadzone są zajęcia z naprawy i obsługi pojazdów i maszyn rolniczych. Sala jest wyposażona w wózek narzędziowy, prasę hydrauliczną, urządzenie spawalnicze MAG, wiertarkę stołową.

Wyposażenie warsztatów w pojazdy i maszyny rolnicze: kombajn zbożowy FAHR, prasa zwijająca SIPMA, ciągniki rolnicze – 4 sztuki, przyczepa transportowa – wywrotka – 2 sztuki, przyczepa transportowa, rozrzutnik obornika, rozsiewacz nawozów, siewnik zbożowy, kosiarka rotacyjna, kopaczka elewatorowa, sadzarka do ziemniaków – 2 sztuki, pług – 2 sztuki, brony, agregat uprawowy, kultywator – 2 sztuki.

Pojazdy do ćwiczeń i obsługi: Toyota Yaris, Fiat Punto, Opel Corsa.

Pojazdy do napraw i ćwiczeń: Fiat Stilo, Fiat Ducato, Ford Fusion, Opel Vectra, Opel Astra, Nissan Micra, Chevrolet Lacetti, Audi A4, Kia Ceed.