Narodowe Czytanie w Kilińskim

Już po raz dziewiąty nasza szkoła przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania promowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku uczniowie zmagali się z opracowaniem dziewiętnastowiecznego tekstu wybitnego dzieła polskiego romantyzmu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Próbę zaprezentowania głównej sceny dramatu kolegom i koleżankom podjęli uczniowie pierwszej klasy technikum mechanicznego i informatycznego. Treść dramatu była im już znana z wcześniejszych doświadczeń czytelniczych, stąd wierne oddanie postaci zasługuje na uznanie. Był to ich debiut aktorski w nowej szkole, bardzo udany, bo nasi aktorzy nie okazali cienia tremy.

Narodowe czytanie w Kilińskim