Dzień Fizyka

22 listopada w naszej szkole odbył się „ Dzień Fizyka”. W nowej pracowni uczniowie kl. IIITM pod opieką nauczycieli fizyki: pani Danieli Sowiak i pana Piotra Patejuka przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek pokaz doświadczeń fizycznych. Uczniowie mogli obserwować zjawiska fizyczne i poznać ich tajemnice. Na oczach uczniów „rozkwitały lilie wodne” oraz „startowały rakiety kosmiczne”. Uczniowie przypomnieli sobie jak duże jest ciśnienie atmosferyczne, dlaczego woda nie leci przez dziurawą nakrętkę, jak nadmuchać balonik nie dmuchając do niego powietrza? Obserwowali zjawisko elektryzowania ciał ( kto miał ochotę mógł się naelektryzować za pomocą maszyny elektrostatycznej), oraz zjawisko rozszerzalności temperaturowej ciał. Uczniowie widzieli jak  „nurkuje okręt podwodny”, a „krasnoludek” nie pozwala wdmuchnąć papierowej kuleczki do butelki. „ Młodzi Mac Gaywerzy” pokazali, że źródło napięcia (ogórek kiszony) można znaleźć nawet w spiżarni.

Ten dzień miał pokazać, że wszystko co dzieje się wokół nas można wyjaśnić w oparciu o prawa i zjawiska fizyczne oraz zachęcić uczniów do nauki tego przedmiotu, ponieważ „ Fizyka nie jest i nigdy nie będzie zamkniętą księgą”.