26 WRZEŚNIA – EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Europejski dzień języków obcych

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się inicjatywy mające na celu szerzenie idei obchodów „Europejskiego Dnia Języków Obcych”. Uczniowie w formie prac plastycznych wyrazili swoja wizję lingwistycznie zróżnicowanej Europy. Ponadto, odbył się Quiz Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz pogadanki i prezentacje o innych krajach.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Czym jest Europejski Dzień Języków ?

ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami; Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w  45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się  języków.

Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony  jest  corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

• promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  • propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.