Szkoła pamięta

24 października 2019 w ramach akcji MEN pt. “Szkoła pamięta”  uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kilińskiego w Zelowie odwiedzili  Muzeum w Zelowie- Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich mieszczące się na poddaszu kościoła Ewangelicko- Reformowanego. Kościół ten, jest zabytkiem wpisanym na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa jako klasycystyczny kościół braci czeskich z 1828 roku. Dzięki gościnności Pana Karola Pospiszyła  podczas zwiedzania muzeum uczniowie zapoznali się z historią Braci Czeskich i Zelowian oraz ideałami czeskiej i polskiej reformacji. Przedstawiono również zasłużonych Zelowian:  Jana Jelineka i  Marcelego Karczewskiego czynnie zaangażowanych w obronę niepodległości Polski. Wykład połączony z wielorakimi eksponatami wszelkich śladów kultury duchowo-materialnej  i dokumentami  okazał się prawdziwą  niezapomnianą, lekcją lokalnej historii.

Ponadto w ramach akcji nauczyciele i uczniowie udając się na groby uczcili pamięć  byłych nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, tj. dyrektora ZSP- Ś.P. Andrzeja Kędziaka oraz  kierownika warsztatów szkolnych Ś.P. Zbigniewa Marczaka.

Ddwiedziny Muzeum w Zelowie
Uporządkowanie grobu

.

Szkoła pamięta

23 października w ramach realizacji projektu „Szkoła pamięta” młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych intensywnie brała udział w następujących przedsięwzięciach. Najpierw wybraliśmy się do Izby Pamięci, gdzie dzięki gościnności Dyrekcji ZSO w Zelowie mogliśmy wysłuchać ciekawej historii Zelowa. Uczniowie obejrzeli prezentację i niesamowite eksponaty. Po Izbie oprowadziła Nas Pani Róża Pawlak-Skrok.

Kolejne zadanie, które wykonali Uczniowie to uporządkowanie grobu byłego nauczyciela naszej szkoły, Pana Feliksa Dulnika, który spoczywa od 1980 roku na zelowskim cmentarzu.

Na zakończenie złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Warto dodać, że uczniowie w ramach zajęć praktycznych w tym tygodniu odnowili płytę umocowaną na kamieniu oraz odrestaurowali łańcuch wokół kamienia.

Szkoła_pamięta